Začít novou sérii článku není nikdy jednoduché. Nápad většinou přijde sám, informace si člověk dohledá, ale nikdy si nejsem jistý, čím vlastně začít. A hlavně u série jako jsou Legendy Azerothu. Prosím, berte to jako první z mnoha článků. Nejde o žádné pořadí, nejde o žádné žebříčky, ale o to, abychom si trochu přiblížili legendy, které chodili po Azerothu (nebo stále chodí).
Athene, Best Paladin in the World
Jak jinak začít článek o „nejlepším paladinovi světa, který ukazuje noobům, zač je toho loket, když zrovna poslouchá ‚My Heart Will Go On‘ od Celine Dion“? Píše se rok 2007 a na YouTube se objevuje video, ve kterém sedí Bachir Boumaaza známý jako Athene. Ve stejné místnosti s ním sedí jeho spoluhráč Furious.
Původní série vznikla v roce 2007. Bachir hrál roli domýšlivého hráče World of Warcraft. Je asi důležité říct, že Bachir mnoho svých videí nemyslel vážně a šlo pouze a jen o vtělení se do podivné a fiktivní postavy jménem Athene. Ta často ve videích komentovala World of Warcraft ale také osobní dějovou linku.
Přes veškeré kontroverze, které si s sebou Bachir nesl, měl i herní úspěchy. Několikrát se mu povedlo získat Rank 1 v PvP, což rád a velmi často zmiňuje ve svých videích, ve kterých se pojmenovává jako Merciless Gladiator. Zároveň se podílel na světových prvenstvích u levelování na 80. a 85. úroveň.
Jeho YouTube kanál v roce 2013 dosáhl k téměř 600 tisícům odběratelům a jeho videa byla přehrány 382 milionkrát. Velkou zásluhu na tom měli kontroverzní náhledové obrázky, na kterých často využíval polonahou přítelkyni Taniu a mnoho jeho videí obsahovalo výrazy jako sex nebo porno. Dle jeho mluvčího to bylo způsobeno absurditou a nelogičností YouTube algoritmů, které toto podporovaly. Jeho asi nejznámějším YouTube dílem byl dokument Wrath of the 1337 King, ve kterém ukázal každodenní starosti a život fiktivní postavy Athene. Ve videu ukázal naprosto absurdní situace, ve kterých například od lékárnice vyžadoval potiony na raid nebo ve zlatnictví chtěl získat prsteny a přívěšky se specifickými WoW staty.
Většina jeho videí z let 2007 — 2013 již na YouTube nejsou dostupná. Přeci jen se není čemu divit — často byly velice nekorektní, objevovala se v nich částečná nahota, násilí a zbraně.
Charita
Bichir od roku 2012 spolupracoval se společnostmi jako Razer nebo DC Entertainment na nejrůznějších charitativních projektech. Při první charitě ShareCraft 2012 — Save the Children East Africa dokázal vybrat více než 1 milion dolarů. Dlouhodobě spolupracoval s charitativní organizací Save the Children, pro kterou dokázal v průběhu několika let vybrat více než 20 milionů dolarů.
Projekt Gaming for Good, za kterým Bichir stál, uspořádal v roce 2013 událost The Siege, ve které dvě nejlepší světové guildy Method a Midwinter spolu soupeřili v raidu. Za víkend dokázal projekt díky této soutěži vybrat přes 2 miliony dolarů. Cíl byl původně stanoven pouze na 500 tisíc dolarů. Mezi další důležité projekty byla například cesta do Libérie, kde natočil dokumentární film o dopadech Ebola krize.
Singularity Group a následná kritika
Boumaaza je v současné době hlavní tváří Singularity Group. Aktivistická skupina se snaží především o „skutečnou změnu světa“. Snaží se zvýšit povědomí o skutečných problémech, získává peníze pro potřebné charitativní projekty a soustředí se také na kryptoměny, kterými chtějí zajistit decentralizovaný univerzální základní příjem.
Kritika Singularity Group je založena hlavně na tom, že je vnímaná spíše jako sekta. Organizace je registrovaná u úřadů jako náboženská organizace, členové společnosti žijí ve stejném bytovém komplexu. V roce 2019 zveřejnil Chris Bratt, novinář z People Make Games, výsledky svého ročního pozorování a zkoumání celé organizace. Ve zprávě bylo zmíněno, že je Boumaaza zodpovědný za citové zneužívání, misogynii a manipulování. Boumaaza obvinění popřel a označil je za naprostý nesmysl.
Singlularity Group v roce 2023 odvysílala také hned několik streamů na Twitch.tv, ve kterých hrála hlavní roli umělá inteligence.
Promyšlený začátek, špatný konec?
Jedno se ovšem Bachirovi upřít nedá. V roce 2007 začal s kontroverzními videi, která měl hodně promyšlená a dokázal jimi naštvat hromadu lidí. Mnoho lidí si dodnes myslí, že jeho vystupování ve videích bylo jeho „reálné já“. Jeho videa vidělo několik stovek milionů lidí a jeho snahou a vytrvalostí dokázal pomoci mnoha lidem v nouzi.
Jeho charitativní projekty ukázali, že i hráči mohou pomáhat. Díky akci The Siege umožnil guildám ukázat, že streamování jejich závodů má smysl a nepřímo tak ukázal směřování World of Warcraft streamování. Dnes nám vlastně ani nepřijde divné, že jednou za čas sledujeme Race to the World First, ve kterém se točí velké peníze a ve velkém se pomáhá charitativním projektům.
Současné aktivity jsou kritizovány, jsou často velice k zamyšlení a někdy také hodně pochybné. Pokud je Singlularity Group opravdu sektou, nechám na každém z vás. Drtivá většina médií mluví o tom, že jeho víra je hodně za hranou.
Ať už dopadne Athene nebo spíše Bachir jakkoli, někteří z nás si stále budou pamatovat jeho „MMMMMMerciless Gladiator“ a neutuchající lásku k brokolici.