Během tohoto víkendu se dozvíme, jaké pokračování bude mít World of Warcraft. Na letošním BlizzConu se s naprostou jistotou dozvíme, jaký osud čeká příběh Dragonflight a kam se po něm vydáme. Na internetu začaly vznikat mnohé spekulace, které jsou podpořeny například achievementy a různými předměty ze hry. Zároveň se objevují některé velmi neobvyklé teorie ohledně toho, co nás vlastně může čekat. Pojďme se na ně podívat společně.
Upozornění: Jedná se o článek plný spekulací. Některé informace se ovšem mohou ukázat jako pravdivé. Pokud si nechcete kazit překvapení, doporučuji se podívat například sem.
BlizzCon 2023 – Kdy se dozvíme důležité Warcraft informace?
Khaz Algar a Earthen
V Dragonflight jsme se dostali poprvé do velké zóny Zaralek Caverns, ve které si Blizzard otestoval, jaké to je vytvořit obrovskou podzemní zónu, která je přímo propojená s okolním světem. Není to ovšem jediná zóna, kterou bychom měli objevit. Alespoň to naznačuje kniha Observational Report: Earthen, která se dá najít v novém Uldamanu. V knize je popsána rasa Earthenů, která vykazuje odolnost vůči „prokletí masa“, tedy ať už tu částečnou nebo úplnou.
Rasa žije dle všeho hluboko pod zemí, kterou pojmenovali Khaz Algar. Autor herní knihy je překvapen, jak moc je rasa Earthen podobná trpaslíkům z Khaz Modanu. Ač se nikdy rasy neviděli, nestýkali a jsou mezi nimi obrovské fyziologické rozdíly, jsou si v mnohém podobní. Ke spekulaci, že se podíváme k Earthenům do Khaz Algaru nahrává také zjištění, že Coldsteel, prodejce z Classic WoW, je ve skutečnosti Bronzový drak. Zmiňuje také, že jeho podoba vychází z Earthenů. Avšak jeho staří přátelé zmizeli v hlubinách země poté, co světem otřásl Sundering.
Informace ze souborů
V souborech hry se objevilo hned několik achievementů, které naznačují, že jako mount ve sběratelské edici pro další datadisk byl zvolen Algarian Stormrider. Mounti v odměnách za nákup datadisků bývají vždy spojeni s tématem datadiskem. Jde tak o nejdůležitější zmínku možného příchodu Khaz Algar vůbec.
War of the Scaleborn kniha
V nově vydané knize War of the Scaleborn se také dost výrazně zmiňuje, že Iridikron je velmi spokojený s tím, že je pohřben hluboko pod zemí. Pokud tak chceme zjistit, kde se Khaz Algar nachází, bude to vědět právě Iridikron, který nás tam dovede.
Nejrůznější spekulace z internetu
Možnost vypravit se do Khaz Algaru zmiňuje mnoho „leaků“, které se objevují na internetu. Největší leak zatím zmiňuje společně s Khaz Algar i Avaloren. Obrázky, které se ovšem objevily, není zatím možno ověřit, takže je berte s rezervou.
Staří bohové
Jednou z velkých spekulací jsou Staří bohové. O nich se spekuluje snad před příchodem každého nového datadisku. V Dragonflight datadisku jsou témata s podzemím a starými bohy dost zmiňována. Jedna z úkolových linií s Bronzovou letkou nám dokonce dává náhled do Black Empire, kde nás N’Zoth rozpozná a začne nám našeptávat nové informace.
Já… tě znám. Jaký jsi byl. Jaký ještě budeš.
Budeš ho následovat do hlubin. Temné vody budou plynout v jeho stopách.
Mnohé oči znovu uvidí. Napijí se a budou povzneseni.
Hlouběji, hlouběji budou sahat jeho kořeny. Přivítá naše objetí.
Její sny zpívají pod hladinou. Naše sny. Naše píseň.
Na Forbidden Reach byla nalezena velice kontroverzní kniha The Old Gods and the Ordering of Azeroth (Annotated), která zmiňuje pátého Starého boha. To je naprosto v rozporu s kronikami, které říkají, že Azeroth zamořili pouze čtyři bohové. Text knihy nebyl opraven, a tak je možné, že se existuje nebo existoval pátý bůh, kterého se Strážci Titanů rozhodli v kronikách nezmínit.
Možný únik kousku traileru?
Myšlenka pátého Starého boha je také neodmyslitelně spojena s Xal’atath. V průběhu Legionu jsme se dozvěděli, že Xal’atath je „vše, co zbylo ze zapomenutého Starého boha, který byl pohlcen svými příbuznými v počátcích Black Empire“. Také se spekuluje, že Xal’atath by mohl být dráp Y’Shaarj.
Jelikož o období Black Empire toho tolik nevíme, mohou být obě teorie pravdivé. Skutečně může jít o dráp Y’Shaarj, avšak zároveň mohla být duše pátého boha uvězněna v čepeli, kterou Xal’atath je… nebo byla. Víme totiž, že bytost, která v čepeli byla, dokázala díky paktu s N’Zothem uniknout neznámo kam. Zmizela bytost a zmizela i čepel. Mohl N’Zoth uniknout své záhubě tím, že jeho duše nyní uvězněna v čepeli?
Původní neznámou bytost z Xal’atath jsme nejspíše mohli spatřit, když stála vedle Iridikrona, který slíbil, že Harbinger vyrve duši Azeroth ze spárů Titánů.
Iridikron: Tvá víra pro ně nic neznamená. Když shoříš v plamenech hněvu mého bratra, nepřijdou. Chtěli jen náš svět. S tímto jim ho Harbinger vyrve z rukou. A až si Titáni přijdou pro svou kořist, budu na ně čekat.
Xal’atath se objevuje celkem často v průběhu několika posledních datadisků, takže by nebylo až tak velké překvapení, kdyby se konečně tato pradávná a mýty opletená bytost objevila jako jedna z hlavních podstav dalšího datadisku.
Proroctví nágy
Harbinger byl poprvé zmíněn v knize nág A Song of the Depths. Harbinger dle knihy shromažďuje děti prvního těla a pracují v hlubinách, aby získaly zpět, co je ztraceno.
Povstaňte, povstaňte! Naše královna nás volá zpoza ‚Umbral Veil‘. Překročila ‚Circle of Stars‘ a vyhřívá se ve své věčné velikosti!
Čas, na který jsme dlouho čekali, se přiblížil.
Již nyní Harbinger shromažďuje děti prvního těla, aby získaly zpět, co bylo ztraceno. Musí si vzpomenout na své sliby a sloužit těm, jimž dluží věrnost.
Z pohledu Starých bohů byla duše Azeroth ztracena, když jsme ji v průběhu Battle for Azeroth zbavili zkaženosti. Z jejich pohledu by vyrvání Azeroth ze spárů Titánů znamenalo znovuzískání toho, co ztratili.
V této souvislosti kniha předpovídá i několik událostí, které jsme v datadisku následně viděli na vlastní oči.
Zatímco se budou dřít v hlubinách, my se vydáme na pobřeží dračích zemí, na požehnaný ostrov, kde Worldbreaker poprvé slyšel šepot.
Zatímco jedna bouře ustupuje, druhá se zvedá. Pochodně byly zapáleny. Tajemství, která pohřbil, zasáhnou jako dýka do srdcí jeho příbuzných!
Worldbreaker je samozřejmě Neltharion a jeho tajemství v Aberrusu rozhodně zasáhlo jeho příbuzné jako dýka do srdce – černou dračí letku a Dracthyry.
Harbinger hovoří o prvotní síle, která usiluje o konec Řádu. Takový hněv může sloužit našim cílům.
Hlad ztracený v průběhu věků bude znovu získán.
Temné srdce, které zůstalo zlomené, čeká na uchvácení.
Prvotní síla, která usiluje o konec Řádu není vlastně nikdo jiný mež Iridikron, který nám sám řekl, že se spojil s Harbingerem, aby se mohl postavit Titánům.
Až se tyto věci stanou skutečností, naplní Harbinger poslední proroctví a dokončí probuzení.
Teprve pak se naše Královna vrátí, aby vládla nad mořem, nebem a zemí. Musíme se připravit.
Povstaňte, povstaňte! Brzy bude odhaleno vše, co bylo skryto.
Zatím jsme neviděli, jak se tyto věci blíží ke konci, ale v kombinaci s našeptáváním N’Zotha to vypadá, že závěrečná proroctví musí odkazovat na to, že Staří bohové znovu získají Azeroth a dokončí její probuzení jako Temného Titána Prázdnoty, nikoli jako Titána Řádu.
Pokud by toto všechno mělo jakkoli odkazovat na nový datadisk, je dost možné, že se vydáme do hlubin našeho světa, abychom se pokusili Azeroth uchránit před Xal’atath, Iridikronem, královnou Azsharou a možná také znovu N’Zothem. A pokud by vše šlo podle plánu, mohli bychom vidět i zrození samotné Azeroth.
Avaloren a „žádní piráti“
Mike Ybarra na Twitteru zmínil, že nás v další expanzi nečeká žádné překvapení v podobě pirátů. Neřekl ovšem, že se nepodíváme na Avaloren, bájný západní kontinent.
No pirates.
— Mike Ybarra (@Qwik) September 4, 2023
Avaloren byl poprvé zmíněn v knize Wreckage Analysis Report z Uldamanu. Kniha popisuje kontinent na západ od kontinentů, které na Azerothu známe a vysvětlovala, proč tuto zemi ještě nikdo neobjevil. Rasa známá Strážcům Titánů jako „kacíři“ tam zřídila jakési obranné systéme, které udržovaly moře rozbouřené a bránily jakékoli cestování na západ od Kalimdoru.
Zvěsti o tom, že se na Avaloren podíváme, se rozšířili po nalezení knihy Return of the Nightsquall, která zmiňuje, že pirát jménem Nightsquall dokázal překonat všechny nástrahy západního moře. Našel bájnou zemi, ze které se vrátil s hromadou pokladů. Teď prý shromažďuje piráty z celého známého světa pod jeden prapor.
Pokud by se Nightsquallovi podařilo proplout západním mořem, znamená to jediné – obrana byla deaktivována a my se tak můžeme vydat na Avaloren.
Ač Ybarra zmínil, že se nedočkáme pirátů, objevuje se poslední dobou ve hře až moc pirátských předmětů. V ročním předplatném se objevil mount Way of the Wonderous Wavewhisker, kterého na obrázku osedlalo NPC s transmog setem Waveborne Diplomat’s Regalia, objevil se tam i velký murločí mount Ginormous Grrloc a nesmíme zapomínat ani na rybího peta Gluba. A to je až moc předmětů se stejnou tématikou najednou… nebo ne?
Budeme cestovat časem? Co takhle Rise of Murozond?
O tweetu Blizzardu, který ukazuje dekorace z BlizzConu jsem již psal. Všechny vytvořené předměty jsou bronzové a doplňuje je modrá barva. Vzhled tak velice připomíná buď elfskou nebo drakonickou architekturu. Zatím to vypadá, že půjde o napodobeninu Temporal Conflux, sídla bronzové dračí letky. Jde ovšem o dekorace z „Corridor of Time“, takže je velkou neznámou, zda půjde o přímé spojení na historii v rámci Dragonflight nebo o jiné cestování.
Důležitou příběhovou linií datadisku byl osud Nozdormu. Jeho proměna v Murozonda byla v dungeonu Dawn of the Infinite nakonec úspěšná, a to hlavně díky záporáckým Nekonečným. Výměnou za záchranu Nozdormu jsme nakonec nechali utéct Iridikrona s mocným artefaktem obsahující esenci Galakronda. Volba, která se nám zdála správná, bude mít ovšem v budoucnu velké následky.
Předpokládat však, že se Nekonečná letka (Infinite Dragonflight) vzdala svého plánu proměnit Nozdormu na Murozonda, by bylo chybou. Dračí letka totiž i nadále pracuje na svých plánech a bude nám chtít zavařit.
Eternus a Tyr’s Guard
V Patchi 10.1.7 jsme se stali svědky toho, jak se drak Eternus nakonec znovu připojí k bronzové dračí letce. Eternus se nechá zviklat Nozdornovým soucitem, avšak na konci celé úkolové linie se stalo něco nečekaného. Nozdormu uzná, a dokonce souhlasí s některými názory Nekonečných.
Eternus: Nozdormu, chceš mi říct, že jsi měl pravdu?
Nozdormu: Ne.
Nozdormu: Protože jsem neměl.
Nozdormu: Moraidormiho smrt byla tragédie. Nemělo k ní dojít.
Eternus: Neviděl jsem celou pravdu. Moje sestra… si vybrala svůj osud.
Nozdormu: Jako správce této časové linie musím vždy brát ohled na vyšší dobro a svobodnou vůli ostatních.
Nozdormu: Ale připomněl jsi mi, Eterne, že je třeba brát ohled na soucit. Některé události stojí za to změnit, protože si to naše srdce přejí. V tom souhlasím s Nekonečnými.
Nozdormu říká, že “některé události stojí za to změnit”, což je samo o sobě téměř otevřeným prohlášením, že se již stává Murozondem. Je to prohlášení, které je v rozporu s jednou z nejzákladnějších zásad bronzové letky.
V následujícím úkolu Eternus pomáhá s úkolem reformovat Tyra. Učí Chromie o metodách Nekonečných a o tom, jak je používat. Chromie nijak neprotestuje a chce si metody osvojit.
To, co mi Eternus řekl, je fascinující!
Metody Nekonečných jsou podobné těm našim… ale spojili naši magii s technikou jiných ras.
Dozvídáme se, že stále ještě aktivní Nekoneční přenesli disk s Tyrovými vzpomínkami zpět v čase do Nightholdu. Na Nozdormův rozkaz nově zreformovaná Tyrova garda plánuje navštívit Surumar v minulosti a pokusit se disk získat zpět.
Eternus: Ten disk… je v Nightholdu.
Koranos: V Nightholdu… Bude tedy těžké ho získat zpět?
Chromie: To záleží na tom, kdy. Nighthold se nachází v Suramaru — velkém a starobylém městě a domově Nightborne.
Nozdormu: Cítím přítomnost disku. Mocnou.
Chromie: Elisande. To by mohl být problém. Je to mocná čarodějka a mohla by znát moc disku. Možná ho nebude chtít pustit.
Nozdormu: Travarde, před získáním disku bych si vzal čas na přípravu. Elisanda bude nebezpečným nepřítelem.
Ačkoli očekáváme, že v 10.2 bude uzavřena dějová linie o znovuzrození Tyru, neznamená to, že příběh Bronzového dračího letu bude ukončen, zejména pokud jde o Nekonečné. Nozdormu se o věci Nekonečných vyjadřuje vstřícně, Chromie se přátelí s bývalou Nekonečnou dračici a ochotně se od ní učí magii Nekonečných. Nic z toho nepůsobí jako nedůležité vedlejší linie, které nikam nevedou. Přinejmenším víme, že nás čeká další cestování časem Bronzových draků.
Titánská válka
Zpochybňování činů Titánů a odmítání jejich základních principů se objevuje čím dál tím více. V průběhu celého datadisku Dragonflight jsme mohli být svědky toho, že se Titáni netěší největší oblibě. Dá se tak čekat, že se již brzy dočkáme války mezi Titány a jejich následovateli.
V předchozí kapitole jsem zmiňoval, že Nozdormu částečně zpochybnil postoj Bronzové letky k neměnění časové linie. Ale on rozhodně nebyl jediný. Alexstrasza také není úplný andílek. Během celého datadisku postupně zpochybňuje věci, které považovala za samozřejmé, včetně některých činů Strážců Titánů.
Vyranoth se sice stala spojencem, ale její důvod, proč se přidala k Primalistům, byl nakonec uznán jako spravedlivý. Měla pravdu, když se postavila proti nedobrovolné infuzi infuzi dračích vajec primalistů Řádovou magií. V Progress Report: Uldorus jsme se dozvěděli, že za celým činem stál Strážce Titánů Tyr, který byl často ztvárňován a vykreslován jako dobrotivý a laskavý.
V úkolové linii v Patchi 10.2 si také potvrdíme to, co víme delší dobu. Strážce Titánů Odyn není až tak dobrý, jak jsme si přáli. A to v žádném ohledu. Wrathion a Vyranoth nám dovolí, abychom Odyna přímo konfrontovali o jeho zacházení se Storm Draky ze Stormheimu.
Nalezená kniha v Patchi 10.2 prozrazuje, že ani samotní Titáni spolu často nesouhlasili a měli mezi sebou hromadu sporů. Legenda o prvním World Tree říká, že Eonar dostal od Elune darem větev G’Haniru, ale když jí zasadila, rozzuřila Aman’Thula, který větev vytrhl.
Začíná se nám tak dělit Řád na dvě rozdílné aliance. Na jedné straně stojí Odyn a Aman’Thul, kteří zastávají pevnou ruku a pravidla Řádu, jsou ochotní potlačit jakékoli náznaky novot a svobodnou vůli ostatních. Na druhé straně stojí Alexstrazsa a Eonar, které jsou ochotné se učit a naslouchat od ostatních. Dříve nebo později mezi těmito stranami bude muset přijít ke konfliktu.
Předělání Azerothu
I když jde o nepravděpodobnou věc, mohli bychom se zastavit i na chvíli u možného předělání Azerothu? Poslední velkou změnou prošel Azeroth v Cataclysmu, kdy velkou část kontinentů změnil průlet Deathwinga. Podle mnoha hráčů je čas na návrat ke kořenům a udělat něco s již zastaralými kontinenty.
Náznaky toho, že by původní dva kontinenty mohly projít proměnou, se ukazovaly i v průběhu Dragonflight. Steve Danuser slíbil, že změny v Gilneasu budou viditelné a že změny světa budou hráči vidět v průběhu plnění úkolů.
V úkolové linii pro Heritage Armor orků jsme zasadili semínka, o kterých Duch Thunder Ridge tvrdí, že pomohou proměnit vyprahlou poušť Durotaru na prastarý les.
Owa’nohe: Starobylý les se vrátí… časem…
Owa’nohe: Můj druh se vrátí… časem…
Owa’nohe: Tvou rukou se to dalo do pohybu.
Pomohli jsme vyčistit Undercity od nákazy a znovu ho dobýt v úkolové linii pro Dark Rangera v Shadowlands. Forsaken se v rámci Forsaken Heritage Armoru navrátili do svých starých zemí.
V Patchi 10.2 pomůžeme Netherwing letce odejít z vydrancových území Outlandů zpět na Dragon Isles.
A nesmíme zapomenout na růst Amirdrassilu ve Smaragdovém snu. Bylo nám také slíbeno, že jakmile bude vše připraveno, World Tree se objeví opět v našem světě.
Zatím to tak vypadá, že úprava starého světa bude probíhat postupně v rámci následujících datadisků a půjde o méně invazivní změny. Předělat totiž celý svět by stálo mnoho sil a nejsem si úplně jistý, zda je to něco, co v současné době opravdu chceme.
Seznam nejzajímavějších leaků
Na internetu se objevuje mnoho leaků, které jsou „zaručeně pravé a jedinečné“. Uživatel Ercarp na MMO-Champion udělal skvělou práci a vytvořil přehlednou tabulku všech dostupných leaků.